Dagens WTF

Jag köpte nytt refill-puder till en Kanebo-dosa idag.  Delvis för att man tänker att det blir billigare.   I förbifarten frågade sminktjejen om jag behövde en ny dutt också, ”ja tack” sa jag, och det kände lite ängsligt att fråga vad den kostade, alltså ”om hon nu behagade ta betalt för den”.

Jamen allvarligt.

Hon slog in NITTIOFEM kronor för den. Vad blir kilopriset för sådana puderduttar egentligen? De måste ju vara dyrare än guld med det kilopriset.  Än värre än saffran.  Vad kostar de på på H&M? 20:-?!